Akıllı telefonlar pahalı şeyler. Orta sınıfa dahil olan bir cihaz bile artık cep yakmaya başladı. Onlar için taksitli borçlara giriyor, yapmadığımız fedakarlıkları yapıyoruz. Hatta telefonlar piyasaya çıkar çıkmaz sabredemiyor, satın alıyoruz. Yeni çıkan telefonları ilk aylarda satın almamanız için birkaç neden var.

Apple mı Samsung mu? Yoksa tüm bunların uzağında büyüyen Huawei ya da LG mi? Olmadı alternatif üreticilerin amiral gemileri mi? Hepsi, küresel piyasanın en çok satılan ürün sınıfını oluşturuyor. Her yıl benzersiz özelliklere sahip akıllı telefonlar çıkıyor ve biz de dürüst bir şekilde bu cihazları inceleyip size bildiriyoruz. 

Doğru telefonu seçmek ve kamyon yüküyle para vermek zor. Bu nedenle bir defa almak ve bir daha o yüklü masrafa girmemek haklı bir tercih. Ancak akıllı telefonları çıkışlarının hemen ardından almamak için tek neden fiyatları değil. Bütün etmenlere aydınlatıcı bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz.

Yeni çıkan cihazlar, beklendikleri gibi iyi olmayabilirler:

Bu konuda ne yazık ki en canlı örnek Google Pixel 2 ailesi. Tamam, yerden yere vurulacak cihazlar değiller ve bütün özellikleri muhteşeme yakın. Lakin ekranıyla yaşattığı sıkıntılar, kullanıcılarının artık canını bezdirmiş durumda. Google, Samsung’un Note 7 krizine yakın bir imaj çizdi ve muhtemelen o kadar güçlü bir üretici olmadığı için oyunun kaybedeni olacak.

Halbuki cihazın piyasaya çıktığı ilk ay her şey yolundaydı ve Google’ın bu işi başardığını düşünmüştük. Gerçekleri kullanıcı deneyimleri ortaya çıkardı ve ilk ayınının ardından Google Pixel 2, büyük bir düşüşe geçti. Ya satın alanlardan birisi de siz olsaydınız? Sorunlar yaşayacak ve verdiğiniz paraya pişman olacaktınız

Üstelik Google Pixel 2 sadece bir örnek. Aynı ekran teknolojisi Apple’da da var ve iPhone 8’lerin ilk dağım versiyonlarında bataryalar kutudan şişmiş halde çıktılar. Hatta bazı kullanıcılar, kutuyu açar açmaz ikiye ayrılmış bir iPhone 8 gördüler. Beklemekte ve ilk kullanıcı deneyimlerini dinlemekte fayda var.

Ekran ve batarya gibi problemler donanımlardan kaynaklanıyor, ancak yazılımlar da hiç masum değiller:

Burada Samsung Bixby'den bahsedelim. Samsung, yeni dijital asistanıyla gurur duyuyordu; Galaxy S8 ve S8 Plus'ta özellikle Bixby'yi ön plana sürmek için ona özel bir fiziksel tuş koydular. Sonra ne oldu? Bixby bütün dünya için yayınlandığında kullanıcıların çoğu bu asistana bir türlü alışamadı. Peki buton? Ona farklı işlevler verebilmek için üçüncü parti uygulamalar geliştirdi. Samsung, hatasını sonunda kabul ederek Bixby tuşunun işlevini kullanıcıya bıraktığı yazılım güncellemesini yayınladı.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz