Microsoft, geçerli dosya bağlamını kaybetmeden doğru ve verimli bir şekilde kod yazmanıza olanak tanıyan Visual Studio’yu şimdi de Mac bilgisayarlara getiriyor. Peki, Microsoft’un bugüne kadar sadece Windows işletim sisteminde kullanma şansı sunduğu kodlama arayüzünü macOS’a getirmesi ne anlama geliyor?

MacOS için Visual Studio yayımlanacak

Microsoft tarafından yapılan resmi duyuruya göre, Visual Studio sonunda macOS tabanlı Mac bilgisayarlar içinde sunulacak. Bu anlamda Visual Studio kullanmak isteyen geliştiriciler sadece Windows tabanlı bilgisayarlara bağlı kalmamış olacaklar.

Bu önemli değişimin ardındaysa, Microsoft’un gelir sağlayan bulut operasyonlarına odaklanmasının yattığı ifade ediliyor. Geçmişte programlama görevlerinin yerel sunucularda uygulanması, günümüzdeyse platformlardan bağımsız Azure, Amazon Web Services gibi bulut servislerinin öne çıkması karar için itici birer güç.

Microsoft, aldığı bu karar ile Visual Studio’yu çapraz platform haline getirirken profesyonel kullanıcıların da ister Windows ister macOS üzerinde proje üretmelerini sağlayacak.

Ek olarak, Xamarin Studio uygulama geliştirme platformu tabanlı olan yazılım ile Mac ve iOS geliştiricilerinin Windows ekosistemi için de uygulama üretebilecekleri düşünülüyor. Ayrıca, bu geliştiriciler Windows tabanlı bir bilgisayar alma veya Visual Studio için sanal makine kurma zahmetleri de ortadan kaldırılmış oluyor. Microsoft’un kendi çıkarına önemli bir hamle gerçekleştirdiğini buradan açıkça görebiliyoruz.

macOS için Visual Studio’nun bir önizlemesinin bu hafta gerçekleştirilecek olan Microsoft Connect (); konferansında sunulacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz