Uluslararası Uzay İstasyonu'daki uzay adamları, bir süredir erzak yardımı alamıyordu. Önce Elon Musk'ın patlayan roketleri yüzünden Nasa'nın iptal ettiği uçuşlar nedeniyle erzak göndermeden sorun çıktı.Ardından, geçen hafta Ruslar Soyuz roketiyle ISS'e erzak gönderecekken, roket son anda patlayınca görev iptal edildi.

Astronotlara yemek vermiyorlar mı?

Yörüngedeki astronotlar için şu anda su ve yemek kıtlığı problemi bulunmuyor ancak istasyonun kuralları gereği, dünyada oluşabilecek sorunlar nedeniyle uçuşların uzun süre yapılamaması riskine karşı istasyonda çok uzun süre yetecek kadar su ve yiyecek depolanması gerekiyor.

Önceki yıllarda, yaşanan bir sorun yüzünden ISS'e aylarca uçuş yapılamamış, astronotlar yörüngede mahsur kalmış, su ve yiyecek depoları boşaldığı için büyük tehlike atlatmışlardı.Japonlar şimdi, Kounotori 6 gemisi ile ISS'e 6,5 ton ağırlığında malzeme taşımak üzere hazırlık yapıyorlar.Rusların yörüngeye çıkaramadığı malzeme yerine Japonlar, bolca su, yiyecek ve bilimsel deneyler için gerekli malzemeleri ISS'e ulaştıracaklar.

Uzay gemisi 13 Aralık'ta kalkış yapacak ve istasyonun güneş panellerine bağlanacak yeni Li-ion pillerini de taşıyacak. Astronotlar, yeni pilleri yerleştirmek için uzayda uzun süreli çalışma yapmak durumunda kalacaklar.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz