BMW’nin 100. yılına özel tanıttığı fütüristik tasarıma ve özelliklere sahip olan Motorrad Vision Next 100 ezber bozmaya hazırlanıyor.

Bundan bir ay önce BMW’nin, elektronik denge sistemine sahip olan Lit Motors ile ortak bir proje üzerinde çalıştığı haberleri kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Belki hiçkimse bu sürecin bu kadar hızlı gelişeceğini beklemiyordu. Bugün ise BMW motosikletin tanımının yeniden yapılmasını sağlayacak bir tasarım dili ve özellikleri ile kendinden denge sistemine sahip elektrikli Motorrad Vision Next 100 konseptini Los Angeles’ta gün yüzüne çıkardı.

BMW Vision Next 100 projesinin ilk motosiklet projesi olan Motorrad Vision Next, BMW’nin 1923 yılında imal ettiği ve zamanının en önemli modelleri arasında yer alan R32 modeli baz alınarak geliştirdi. BMW’nin bu konsepti için şunu net olarak söyleyebiliriz. Geçmişten gelen ışığın geleceği aydınlatması! Motorrad Vision Next 100’e yan taraftan bakıldığında tamamen özgün bir form yakalayan BMW, bilimkurgu filmlerinden dersine oldukça iyi çalışmış gibi gözüküyor. Sürücüsünü rüzgardan ve hava koşullarından etkilenmesini önlemek güdüsüyle ön plana çıkan karbon fiber gövdeye sahip motorun tamamında mat siyah hatlar hakim. BMW logosu ise led arka planlı aydınlatma şeklinde gövdeye entegre edilmiş ki zaten oldukça etkileyici görünen motorun bütünlüğünü sağlayan güzel bir detay olmuş.

Sürücünün doğrudan muhattap olacağı kokpit ise oldukça minimalist ve kaliteli detaylara sahip. Konsolda yer verilen ekranda ise mavi renk hakimiyeti göze çarpıyor. Bu ekranda navigasyon ve hız göstergesi başta olmak üzere sürücünün ihtiyaç duyacağı bütün bilgilere ulaşması mümkün. BMW Motorrad Vision Next 100’ün en dikkat çeken opsiyonu ise vizör gözlük detayı. Gözlük standart bir gözlüğün sağladığı korumanın dışında bir veri gözlüğü olarak da adlandırılabilir. Bu gözlük dahilinde sürücüye sunulan kullanım özelliklerini tamamı göz hareketleri ile belirlemek mümkün. Örneğin yukarı veya aşağı doğru yapılan göz hareketleri ile seçenekleri değiştirmek ve farklı bilgilere ulaşmak mümkün hale geliyor. Tüm kontroller sürücünün yola odaklanmasında herhangi bir negatif etki yaratmayacak şekilde tasarlanacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz