Daha önceki süreçte Alman menşeili otomobil şirketi Mercedes Benz, kendi sürücüsüz otobüs çözümlerini piyasaya sürmeye hazırlandığını açıklamıştı. Mercedes'in akıllı şehir çözümleri kapsamında üretiminde bulunduğuCityPilot adındaki otobüs, test aşamalarındaki 12 millik (19 km) Hollanda ayağını tamamladı. Hollanda'nın Başkenti Amsterdam'daki Schiphol Havalimanı ile 19 km uzağındaki Harleem Kasabası arasında sürüşünü gerçekleştiren otobüs, testi sorunsuz bir şekilde tamamladı.

Kentsel çevre navigasyon tünellerine uygun olarak, onboard kamera, yol takibi, asfalt detayı, daha önceki sürüş deneyimleri ile karşılaştırmalı analizler vb. birçok akıllı sensörler aracın bünyesinde yer alıyor. Mercedes Benz'in "geleceğin otobüs teknolojileri" kapsamında piyasaya sürmeye hazırlandığı sürücüsüz otobüsler 43 mph(70 km/s) sabit hızla gidebiliyor. 

Algoritmasına işlenen kodlar yardımıyla yolcuların işaretlerine göre, duraklarda yolcu indirme-bindirme işlemini gerçekleştiren otobüsler; güvenlikli, performansı yüksek bir otobüs deneyimi sunma hedefini taşıyor. Ek olarak yolculara konforlu ve keyifli bir deneyim sunmak kapsamında aracın iç tasarımı özel olarak hazırlanmış durumda.

BGR'de yer alan habere göre Mercedes Benz'in sürücüsüz otobüsleri hangi ülkelerde ve ne zaman kullanıma sunacağı ile herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Sürücüsüz otobüslerin şehirlerle bütünleşebilmesi için şehirlerin; trafik tabelaları, trafik ışıkları, asfalt yapısı gibi yol envanterlerinin akıllı şehir çözümlerine uyumlu olması gerekiyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz