Marvel’ın sinema sektörüne girdiği ilk filmlerden biri Ördek Howard, insansı özelliklere sahip bir ördeğin dünyadaki uzaylı istilasını durdurmak için kendi gezegeninden ayrılışını konu alıyordu. 1985-1986 yıllarında çıkan bu gibi filmlerde ana kahramanımızın ağ atması için kapsülleri veya sağlam bir zırh gibi gelişmiş özellikleri de yoktu.

Daha sonra, Wesley Snipes’in başrol oynadığı Blade (Bıçak) veya ülkemizdeki ismiyle Bıçağın İki Yüzü çekildi ve izleyenler tarafından çok sevildi. Bunun üzerine Marvel,  Blade için 2 film ve bir dizi çıkarttı. Bu seri ile birlikte 2000-2004 yılları arasında The Punisher, Hulk ,Daredevil,Örümcek Adam" gibi günümüzde de sevilen karakterlerin filmleri yavaş yavaş beyaz perdeye aktarılmaya başlandı. Ayrıca ülkemizde ismi söylendiğinde ilk Wolverine'in akla geldiği X-Men serisi de 2000 yılında vizyona girerek 6 filmlik serinin başlangıcı oldu. 2004 yılı sonrası Hayalet Sürücü, Kaptan Amerika’dan tanıdığımız Chris Evans’ın Alev Adam olarak rol aldığı Fantastik Dörtlü gibi filmler ile süper kahramanlarının hayran potansiyelini iyice ortaya çıkaran Marvel için artık sinema salonları vazgeçilemez bir araçtı.

Marvel Filmleri ve Sinematik Evreni

Çoğu süper kahramınını diğer şirketler ile film haline getiren Marvel, Demir Adam gibi sağlam bir proje ile başlayan ve doğrudan kendisinin hazırlayıp vizyona koyduğu filmleri oluşturan Marvel Sinematik Evreni sistemine geçti. Ayrıca 2009 yılında Disney’in Marvel’ı satın alması filmler için çok büyük bir gücün sisteme katılması oldu. Şirketin 1.aşama olarak adlandırdığı filmler arasında Hulk, Thor, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez,Yenilmezler, Demir Adam 1 ve 2 gibi hem başarılı hem de şu an ki filmlerin iskeletini oluşturan karakterler ortaya çıktı. 2.aşama’da Thor, Kaptan Amerika, Demir Adam, Yenilmezler gibi serilere devam eden Marvel, ayrıca Galaksinin Koruyucuları'nı çıkarak sağlam bir şekilde 3.aşamaya geçti.3. aşama ilk kez beyaz perdeye uyarlanan ve boyutunu küçültüp gücünü artıran Scott Lang’ın hikâyesini anlatan, Ant-Man filmi ile başlıyordu.

Daha sonra, hala gösterimde olan, kahramlarımızın gücünü birleştirdiği yenilmezler takımının, halka istemsiz verilen zararlar sonucu devlete bağlanıp bağlanmama ve Kış Askeri konusunda fikir ayrılığı yaşaması sonucu Kaptan Amerika ve Demir Adam’ın önderliğinde kendi içindeki savaşı konu alan Kaptan Amerika: İç Savaş vizyona çıktı.

Bu başarılı projeler sonrası beklediklerimiz kısmına geçersek, en yakın proje Doktor Strange. Benedict Cumberbatch’ın başrol oynayacak olması ve ilk defa beyaz perde de doktoru görmek ilginç olacak. Bunun yanı sıra Galaksinin Koruyucuları 2 , Thor: Ragnarok ve Kaptan Amerika: İç Savaşizleyenlerini heyecanlandıran Örümcek Adam’ın ve Kara Panter’in filmleri yakında bizi bekliyor. Kaptan Marvel, Inhumans ve yeni Yenilmezler filmlerini de unutmamak lazım.

Yazının Marvel tarafını bitirmeden Stan Lee, X-Men ve Deadpool ‘a değinmeden olmaz. Deadpool ve X-Men’ e detaylıca değinememe nedenimiz kendilerinin Marvel Sinematik Evreni’nde olmayışından yani Marvel’ın doğrudan filmleri hazırlamaması yüzünden. Stan Lee ise şirkette yapımcı, çizgi roman yazarı, hatta çoğu zaman fark etmesekte en az 5 saniyede olsa çoğu Marvel filminde gözüken şirketin efsaneleşmiş ikonu denilebilir.

DC Filmleri ve Sinematik Evreni

Sinema evrenine beklide Man of Steel ile tam olarak girdi diyebilceğimizDC, özellikle Warner Bros gibi büyük bir sinema potansiyeline sahip olsa da şu ana kadar Marvel tarzı düzenli ve istikrarlı bir film arşivi olduğunu söyleyemeyiz. Bu yüzden DC yetkilileri geçen Mart ayında gösterime giren Batman vs Superman: Adaletin Şafağ" filmi ile en büyük kozlarından Adalet Takımı’nın gelecek film projeleri için temelini attı. Geçmişteki filmler sevilsin, sevilmesin DC ‘nin kesin olarak açıkladığı ve söylentiler ile kendi sinema düzenini oturmakta kararlı olduğunu artık açıkça görebiliyoruz.

Gelecek projelerine baktığımızda, hayranları en çok heyecanlandıran DCevrenin kötü karakterlerinin filmi Suicide Squad bizi bekleyen en yakın proje. Özellikle daha fragmanlardan ortaya çıkan Harley Quinn hayranlığı şirketin Harley Quinn için solo film yapma gibi söylentilerini bile ortaya çıkardı. Ayrıca Wonder Woman, Justice League serisi, büyük ihtimal dizisinden kopuk olacak The Flash, Aquaman, Shazam, Cyborg, Green Latern filmleri geç kalınmış DC Sinema düzeninin beklide temellerini hazırlayacak gelecek projeleri olacak.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz