İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2. Global Satshowetkinliğinde, 250 milyar dolar büyüklüğe ulaşan uydu sektörünün devleri bir araya geldi. 

Uzay teknolojileri, yayıncılık sektörü, uydu endüstrisi, mobil iletişim ve uydu operatörleri ile nesnelerin interneti gibi konuların tartışılacağı etkinlikte konuşan Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Türksat 6A uydusu ve ülke genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türksat 6A, 2019 yılında tamamlanacak!

TÜBİTAK Uzay liderliğinde ve sanayimizin de katılımıyla ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6A için çalışmaların başladığını ifade eden Faruk Özlü, milli projelerde özel sektörle daha fazla işbirliği yapmak ve bazı parçaların özel sektörümüz tarafından geliştirilmesini istediklerini belirtti.

Türksat 6A uydusunun 2019 yılında tamamlanacağını belirten Özlü, ülke olarak hedefin artık uzaya uydu göndermekten, bir uydu filosu oluşturmaya yükseldiğini ifade ediyor.

Ayrıca, Özlü yaptığı açıklamada TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nün 12 yıl içinde dünya standartlarında en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmayı hedeflediğini belirtti.

Türksat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül yaptığı açıklamada, Türksat 5A'yı ve Türksat 5B'yi 2019 yılının sonuna kadar hizmete sokmayı hedeflemekteyiz.

Milli imkânlar ile geliştirilip üretilmesi planlanan Türksat 6A Haberleşme Uydusu Projesi ise fiilen başlatılmış bulunmaktadır. Türksat 6A projesi ülkemizde uydu tasarım ve üretim kabiliyetine sahip kurum ve kuruluşların iş birliğinde milli olarak üretilecektir ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz