Oriantal Time Media şirketi, Çin’in Guizhou kentinde tam 1.3 milyar dolara mal ettiği dev bir sanal gerçeklik projesini hayata geçiriyor. 320 dönümlük bir arazi üzerine kurulan teknoloji üssü, bir sanal gerçeklik filmi yapım stüdyosu, VR araştırma ve geliştirme merkezine de sahip olacak. Parkın ziyaretçileri VR, AR ve karma gerçeklik MR teknolojilerinin en yeni ve en üst düzey cihazlarını deneyimleyecekler.  

Üretiminde 750 ton çeliğin kullanıldığı robot heykel bir başka deyişle, iki adet Boeing 747 boyutunda. İnşaat maliyeti ise 15 milyon dolar. Diğer yandan park içerisinde uzaylı bölgesi denilen ve insanın hayal sınırlarını zorlayacak alanlarında bulunduğu söyleniyor. Ayrıca dünyanın ilk sanal gerçeklik tabanlı hız treni de bu parkta bulunacak

Gelecekte VR teknolojilerinin yükselişine devam edeceği düşünüldüğünde, parka harcanan paranın gereksiz olmadığı anlaşılabilir. Zira VR sektöründeki toplam pazar değeri 2016 başında 2.7 milyar dolarken, 2020'de bu değerin 22 milyar dolara katlanması bekleniyor.

Digi-Capital dergisi tarafından yapılan analizlere göre, pazarın 2021 yılındaki değeri toplam 108 milyar doları bulabilir. Yani Çinli şirket sadece 1.3 milyar dolarlık yatırımını önümüzdeki 5 yıl içinde yüksek karlarla amorti edecek. Yapılan diğer tahminlere göre sanal gerçekliğin ekonomiye yansıması 2035 yılında tam 1.3 trilyon dolar olacak. Bu rakam parka yapılan ilk maliyetin 100 katına denk geliyor.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz