NASA, Google, Facebook gibi şirketlerin hayatımızda meydana getirdiği değişiklikler ve yenilikler, her zaman hayranlık uyandırmıştır. Söz konusu şirket teknolojilerin insanlığa ulaşma noktasında kullanılan envanterler, yapılan çalışmaların içeriği ise belirsizliğini korumuştur. Geçtiğimiz yıl Google Mühendislik Müdürü Rachel Potvin, tüm Google servislerinde toplamda 2 milyar satır kod barındırdığını açıklamıştı.Business Insider'da yer alan yeni rapor ise, Google haricinde birçok şirkete ilişkin yeni bilgileri ortaya koyuyor.

Teknoloji şirketlerindeki kod sayıları

Unix v 1.0’dan başlayarak referans değerleri gösteren tabloda; Facebook, Apple, Microsoft gibi şirketlere ait çözümlerin sahip oldukları kod satırları ifade ediliyor.

Teknoloji şirketlerinin yanı sıra, uzay mekiği, HD DVD Player gibi ürünlerin kod satırlarının da bulunduğu tablo, World Of Warcraft oyunu, Windows 7 işletim sistemi gibi teknolojilere de ışık tutuyor.

Listenin zirvesinde ise, son dönem bazlı olarak insanların sosyal hayatlarında son derece büyük değişikliğe sebep olan Google ve Facebook yer alıyor.Söz konusu tablonun, şirketlerin kullandıkları teknolojinin tümü hakkında bilgi vermediğini söyleyebiliriz. Fakat parçanın bütünü oluşturduğu düşünülürse, şirketlerin kullanıcılara ulaştırdığı teknolojilere dair fikir yürütebiliriz diye düşünüyoruz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz