Dünyanın en büyük arama motorlarından birisi olan Google’dan özel günlerde özel Doodle gelmeye devam ediyor. Bu akşam yayına giren Claude Shannon Doodle, herkesin büyük ilgisini çekti. İşte detaylar…

1932 senelerinde 16 yaşında iken Michigan Üniversitesi’ne başlamış ve 1936’da elektronik mühendisi ve matematikçi olarak çift ana dal ile mezuniyet yaşamıştır.

1937’de 21 yaşındayken Massachusetts Institute of Technology’de yüksek lisans tezi olarak yazdığı “Röle ve Anahtarlama Devrelerinin Sembolik Analizleri” adlı ödevinde elektromanyetik rölelerin Boole cebiri yapılarak nasıl basitleşeceğini gösterdi.

Bu durumda günümüzde yaygın olarak kullanılan dijital bilgisayarların yapı taşı olan elektrik anahtarlarının kullanılmasının temelini atmış oldur.

Makalesine Google Scholar’a göre yaklaşık 28000’de fazla kez atıfta bulunulan ünlü isim Google tarafından Doodle yapıldı. Diğer taraftan bu çalışması tüm zamanların en iyi tezi olarak da bilinmektedir. Bu tezinin yayına girmesinden sonraa 1940’ta Alfred Noble Amerikan Enstitüsü Amerikan Mühendisleri Ödülü’nü alarak büyük bir başarı daha kazanmıştır.

II. Dünya Savaşı yıllarında Bell LaboratVuarları’na dahil olan Shannon, yangın-kontrol sistemleri ve kriptografi üzerine kafa yormaya başladı. 1943’te İngiliz kriptanalist ve matematikçi Alan Turing ve Turing Makinesi ile tanışması sonrasında daha büyük projelere imza attı. Bu durum üzerine Turing ile görüşüp çalışmaya başladı.

Son zamanlarda Alzheimer hastalığına yakalanan Shannon, son zamanlarını bir bakım evinde, gözetim altında yaşayarak geçirdi. 84 yaşında hayata veda etti.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz