İngiliz Devleti'ni siber saldırılara, tehditlere karşı korumak amacıyla görev yapan güvenlik ve istihbarat kurumu GCHQ, Orta Doğu'da etkin bir rol üstlenmeye hazırlanıyor.

İran Devrimi ve Arap Baharı sırasında devrim yanlısı olarak aktivistleri desteklediği iddialarıyla gündeme gelen kurumun, bunun için kendi URL kısaltıcısını kullandığı belirtiliyor.

Kendi URL kısaltıcısını kullanarak tespiti zor aktivistleri belirleyen kurumun, iki devrimin gerçekleşmesine bu sayede katkıda bulunduğu belirtiliyor.

Engadget'ta yer alan iddialara göre, kendi yarattığı linklere tıklayanları veinternet üzerindeki davranışlarını tespit ettiği kullanıcıların sonraki süreçteki etkinliklerinden haberdar oldu.

Link uzun bir süre tespit edilemedi

İddialar söz konusu linkin varlığının 2013 yılına kadar belirlenemediğini ortaya koyuyor. Hangi kuruma, nasıl bir amaç doğrultusunda hizmet ettiğine ilişkin bilgilerin yeni yeni ortaya çıktığını dile getiren iddialara,GCHQ'un kaçamak yanıtlar verdiği kaydediliyor.

Nitekim GCHQ'ya söz konusu sorular yöneltildiğinde, sıkı yasal politikaları çerçevesinde, bu sorulara yanıt veremeyeceklerini, yalnızca titiz gözetim çalışmalarına devam edeceklerini söylemişti.

Linklerin henüz tam olarak hangi amaca hizmet verdiği belirlenebilmiş değil. Fakat uzmanlar linklerin aktivistlere yönelik olarak çalıştığına yönelik sözlerine dile getiriyorlar.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz