Korsan yazılımlar ile mücadeledeki en güncel ve en etkili koruma sistemi olan Denuvo'nun DRM kodu, bir kez daha kırıldı.  Bir önceki sürümü 3DM tarafından kırılan DRM, FIFA 15, Dragon Age: Inquisition ve Battlefield: Hardline gibi EA oyunlarını kırmayı başarmıştı. Bu kırılma işlemi de 6-7 ay süre içinde tamamlanmıştı.
 
Denuvo'nun en son güncellenen sürümü ile 2015 senesi sonunda piyasadaki yerini alan Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Just Cause 3'ün ardından 2016 senesi boyunca Quantum Break haricinde PC için yayınlanan hiçbir oyun kırılamamıştı. Sadece FIFA 16, oyunun demo sürümünün üstüne yüklenerek geliştirilen yeni dosyalar ile kırılmıştı. Bu işi de Türkler başarmıştı. Bunun dışında Quantum Break haricinde hiçbir AAAoyunu korsan bir şekilde piyasadaki yerini almamıştı. 
 
Bu gece itibari ile geçtiğimiz aylarda kırıldığına dair dedikoduları ortaya çıkan Rise of the Tomb Raider kırılmış olarak internet ortamındaki halini aldı. Bunun ardından da DooM yayınlandı. Geriye kalan oyunların da benzer bir şekilde yayınlanacağı duyuruldu.
 
Bu yeni kırılma sistemi, Steam'in Family Share kısmını da kapsıyor. Böylelikle aile paylaşımı içerisinde olan bu oyunları, korsan bir ürün olarak değilde bir aile paylaşımı gibi olarak gösterildiği için korsan bir şekildeOnline olarak oynanabildiği de, oyunu korsan olarak indiren kullanıcılar tarafından belirtilmiş durumda.
 
Hatırlayacak olursanız; Rise of the Tomb Raider dedikodusunun ardındanDenuvo satış şefi Thomas Goebl, ortada gerçek anlamda bir kanıt olmadıkça bu kırılmaların sadece dedikodudan ibaret olabileceğini dile getirmişti.
 
Bu gece yaşanılan bu hadise, PC oyunculuğuna darbe olarak indirilenDenuvo'nun nasıl bir önlem alacağı ve firmaların sunuculara karşı nasıl bir iç temizlik yapacağı merak konusu. 
 
Saydığımız bu oyunlar haricinde; Anno 2205, Star Wars Battlefront, Far Cry: Primal, Unravel, Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2, Hitman, Homefront: The Revolutions ve Mirror’s Edge Catalyst de bu koruma sistemi ile korunan oyunlardan birkaçı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz