Elektrikli otomobillerin günden güne popülerliği artarken, Tesla'nın başlattığı akımla artık sadece orta seviye araçlar değil, süper arabalar da elektrikli olarak üretiliyor. 2015 Frankfurt Motor Show'da tanıtılan ve 2020 yılına kadar satışa çıkması beklenen Porsche Mission E de bunlardan birisi.

Satış hedefleri belirlendi

Porsche'nin aynı zamanda ilk elektrikli aracı ünvanını da taşıyan Porsche Mission E'nin yılda 20 bin adet satılması ve ileride üzerinde mesafe iyileştirmeleri yapılması bekleniyor.

Paris'teki Auto Express'te konuşan Porsche CEO'su Oliver Blume da konuya dair açıklamalar yaparak, rakipleri Tesla Model S'in aksine Porsche'nin tamamen otomatik pilot özelliği koymayı düşünmediğini dile getirdi.

Porsche Mission E: hem mesafe, hem performans

Göz alıcı Porsche Mission E, aynı zamanda sıra dışı bir performans sunacak ve tek şarjla 310 mil, yani yaklaşık 500 km yol kat edebilecek. Üstelik bataryasını yüzde 80 seviyesine kadar doldurmak da yaklaşık 15 dakikasürüyor. CEO Oliver Blume'a göre, elektrikli Porsche'yle uzun yolculuklara çıkmak mümkün.

Sadece bir araba olarak gözükse de, Porsche Mission E için devasa bir yatırım yapıldı ve firmanın ana merkezi olan Stuttgart'ta elektrikli araç üretim faaliyetleri için 700 milyon dolar harcandı. Tabii tüm bu harcama aynı zamanda 1400 çalışanı da beraberinde getirdi. Üstelik yatırımlar devam ediyor ve 300 milyon dolar para daha harcanacak.

Porsche Mission E, tasarımsal olarak 918 ve Panamera modellerinin bir karışımı olarak gözüküyor. Aracın tabanı neredeyse yere değecek seviyede ve dolayısıyla engebeli yollarda tercih edilmesi sıkıntı olacak. Gövdesialüminyum, çelik ve karbon fiber karışımından yapılan aracın önde 21 inç, arkada ise 22 inç tekerlekleri var.

Tesla'ya rakip olacak mı?

800 voltluk Porsche Mission E, iki adet elektrikli motora ve güçlü bir bataryaya sahip. Bu şekilde dört tekerleğiyle yaklaşık 450 kw bir güç üretiyor. Elektrikli oluşunu hafife almamak gerekiyor çünkü 0-100 km hıza sadece 3.5 saniyede ulaşıyor ve 200 km hıza da 12.5 saniye içinde çıkıyor.

Porsche tarafından yapılan açıklamalara göre Mission E benzeri elektrikli araçların üretimine gelecekte de devam edilecek ve bu modelin de yılda 20 bin adet satılması bekleniyor. Buna rağmen şu an en büyük rakip konumunda olan Tesla, yılda 50 bin araç üretip satıyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz