Elektronik ortamda çizim yapmak, gerek iş hayatımızda gerekse gündelik yaşantımızda sıkça kullandığımız bir yöntem. Adobe 29 yıl önce, 1987 yılında İllustrator’un ilk halini pazara sunduğunda bu teknolojinin mihenk taşı olacağını göstermişti. OS X ve Windows’ta milyonlarca insana ulaşan uygulamalarıyla Adobe, günümüzde 10 milyar Doların üstünde değere sahip.

Bugünse Adobe, önceki ürünlerinin devamı niteliğinde başka bir çalışması olduğunu duyurdu. Nvidia ile işbirliği yaptığı Project Wetbrush, yağlı boya tablolar yapmaya imkan sağlayan bir program. Projenin altında Adobe veNvidia imzası olması, böyle bir teknolojiye duyulan inancı zinde tutuyor diyebiliriz. Fırçanın  tuvalde bıraktığı tek bir kıl dokunuşunun bile karşılığını Wetbrush’ta bulabileceğimiz söylenmekte.

Teknik açıdan gerçekten tatmin eden, başarılı bir proje olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak uzun süredir resim yapanlar için tuval, palet ve fırçanın yaşattığı romantik hissin karşılığını Wetbrush’ta bulabilir misiniz? Bu muamma.

 Öte yandan, bu programı kullanmak biraz maliyetli olacak gibi görünüyor. Zira tam performansta projeler hazırlamanız için hatırı sayılır bir ekran kartına, aynı zamanda da çizim tableti veya dokunmatik ekrana sahip olmanız gerekecek. 

Ünlü ressamların tablolarının büyük oranda aynısını yapmaya imkan sunan Wetbrush’ın, 3D baskı kabiliyetine sahip bir yazıcıyla birleşmesi halinde, sahte tablo satışları ve dolandırılma hadiseleri yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz